Siatkówka - serwis informacyjny VIS Polska

Ranking siatkówki I Liga w Polsce

Data dodania: 26 września, 2023 r. / Aktualizacja: 27 września, 2023 r.
Siatkówka halowa Źródło: Cottonbro Studio / Pexels

Ranking drużyn siatkarskich I Ligi w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2024-07-23 04:56:20

Poz. Drużyna Pkt. Mecze Zwycięstwa Porażki
2. Bogdanka Arka Chełm 69 30 22 8
3. BBTS Bielsko-Biała 62 30 23 7
4. BKS VISŁA PROLINE Bydgoszcz 62 30 21 9
5. PZL LEONARDO Avia Świdnik 57 30 19 11
6. KKS Mickiewicz Kluczbork 56 30 19 11
7. Lechia Tomaszów Mazowiecki 53 30 17 13
8. MKST Astra Nowa Sól 50 30 18 12
9. REA BAS Białystok 50 30 16 14
10. PSG KPS Siedlce 40 30 13 17
11. Olimpia Sulęcin 33 30 10 20
12. MCKiS Jaworzno 30 30 9 21
13. AZS AGH Kraków 28 30 8 22
14. KGHM SPS Głogów 23 30 9 21
15. Gwardia Wrocław 20 30 7 23
16. SMS PZPS Spała 7 30 2 28
Poz. Drużyna Pkt. Mecze Zwycięstwa Porażki

Ostatnia aktualizacja: 2024-07-23 04:56:20

Jak powstaje ranking drużyn I Ligi siatkówki w Polsce?

Ranking pierwszej ligi siatkówki w Polsce jest ustalany na podstawie wyników meczów rozgrywanych w trakcie sezonu ligowego. Oto ogólne kroki i czynniki, które wpływają na kształtowanie tego rankingu:

  • System Rozgrywek: Pierwsza liga siatkówki w Polsce składa się z kilkunastu drużyn. Zespoły rywalizują ze sobą w sezonie zasadniczym, gdzie każda drużyna gra mecze zarówno u siebie, jak i na wyjeździe z pozostałymi uczestnikami ligi.

  • Punkty za Mecze: Za zwycięstwo w meczu drużyna zdobywa określoną liczbę punktów, zazwyczaj 3 punkty za zwycięstwo i 1 punkt za porażkę.

  • Dodatkowe Punkty: W niektórych przypadkach, w przypadku niektórych turniejów lub specjalnych sytuacji (np. tie-breaki), drużyny mogą zdobyć dodatkowe punkty.

  • Bilans Meczowy: Oprócz punktów, brany jest pod uwagę także bilans meczowy, który obejmuje liczbę wygranych i przegranych spotkań.

  • Sety i Punkty w Secie: W przypadku równej liczby punktów i bilansu meczowego, o miejscu w rankingu decydują sety i punkty zdobyte w poszczególnych setach.

  • Ranking Wewnętrzny: W przypadku równości punktów, może być brany pod uwagę wynik bezpośrednich pojedynków pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

  • Mecze Play-Off: Po zakończeniu sezonu zasadniczego, rozgrywane są mecze play-off, które mają wpływ na końcowy ranking drużyn.

  • Awans i Spadek: Na podstawie miejsca w rankingu, drużyny mogą uzyskać awans do wyższej ligi lub spadek do niższej ligi w kolejnym sezonie.

  • Inne Czynniki: W niektórych przypadkach mogą istnieć dodatkowe czynniki lub przepisy specyficzne dla danej ligi, które wpływają na kształtowanie rankingu.

Podsumowując, ranking pierwszej ligi siatkówki w Polsce kształtuje się na podstawie wyników meczów, punktów zdobytych w sezonie zasadniczym, bilansu meczowego oraz innych czynników, takich jak sety czy punkty w secie. Mecze play-off również wpływają na ostateczne ustalenie pozycji drużyn w rankingu.

Siatkówka w Polsce

Siatkówka w Polsce ma długą i bogatą historię oraz cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród zawodników, jak i kibiców.

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących siatkówki w Polsce:

Sukcesy Reprezentacji: Polska reprezentacja siatkarska, zarówno męska jak i żeńska, odnosiła wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Obydwie drużyny wielokrotnie zdobywały medale na Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy oraz innych turniejach.

Liga Siatkówki: Polska Tauron I Liga to najwyższa klasa rozgrywkowa w siatkówce mężczyzn. Liga ta skupia profesjonalne drużyny z całego kraju i stanowi najwyższy poziom rozgrywek klubowych.

Ekstraklasa Kobiet: W przypadku kobiet najwyższą ligą jest Liga Siatkówki Kobiet, gdzie rywalizują najlepsze żeńskie drużyny w Polsce.

Kluby Siatkarskie: W Polsce istnieje wiele klubów siatkarskich, które rywalizują na różnych poziomach rozgrywkowych. Niektóre z nich zdobywają uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Młodzieżowe Rozgrywki: W kraju działa rozbudowany system rozgrywek dla młodzieży na różnych szczeblach wiekowych. Dzięki temu utalentowani młodzi zawodnicy mają szansę rozwijać swoje umiejętności.

Akademie Siatkarskie: Istnieją również akademie siatkarskie, które oferują specjalistyczne szkolenia i programy rozwoju dla utalentowanych graczy.

Kibice: Polska słynie z gorących i oddanych kibiców siatkówki. Hale sportowe podczas ważnych meczów reprezentacji czy klubowych rozgrywek są często wypełnione po brzegi entuzjastyczną publicznością.

Sukcesy Indywidualne: Polska może poszczycić się wieloma wybitnymi siatkarzami i siatkarkami, którzy osiągali sukcesy na najwyższym poziomie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Popularyzacja Siatkówki: Siatkówka cieszy się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkoły, uniwersytety oraz kluby sportowe organizują treningi i rozgrywki, co przyczynia się do rozwoju tej dyscypliny.

Międzynarodowe Wydarzenia: Polska była gospodarzem wielu ważnych turniejów siatkarskich, w tym Mistrzostw Europy czy Mistrzostw Świata, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania tą dyscypliną w kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, siatkówka stanowi istotny element krajobrazu sportowego w Polsce i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników, jak i wśród kibiców.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!