Siatkówka - serwis informacyjny VIS Polska

Ranking siatkówki I Liga w Polsce

Data dodania: 26 września, 2023 r. / Aktualizacja: 27 września, 2023 r.
Siatkówka halowa Źródło: Cottonbro Studio / Pexels

Ranking drużyn siatkarskich I Ligi w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-28 10:36:22

Poz. Drużyna Pkt. Mecze Zwycięstwa Porażki
2. Bogdanka Arka Chełm 57 25 18 7
3. BBTS Bielsko-Biała 52 25 19 6
4. PZL LEONARDO Avia Świdnik 50 25 17 8
5. BKS VISŁA PROLINE Bydgoszcz 49 25 16 9
6. KKS Mickiewicz Kluczbork 47 25 16 9
7. MKST Astra Nowa Sól 44 25 16 9
8. Lechia Tomaszów Mazowiecki 42 25 13 12
9. REA BAS Białystok 41 25 13 12
10. PSG KPS Siedlce 31 24 10 14
11. Olimpia Sulęcin 28 25 9 16
12. AZS AGH Kraków 26 25 8 17
13. MCKiS Jaworzno 25 25 8 17
14. KGHM SPS Głogów 18 25 7 18
15. Gwardia Wrocław 17 24 6 18
16. SMS PZPS Spała 5 24 1 23
Poz. Drużyna Pkt. Mecze Zwycięstwa Porażki

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-28 10:36:22

Jak powstaje ranking drużyn I Ligi siatkówki w Polsce?

Ranking pierwszej ligi siatkówki w Polsce jest ustalany na podstawie wyników meczów rozgrywanych w trakcie sezonu ligowego. Oto ogólne kroki i czynniki, które wpływają na kształtowanie tego rankingu:

  • System Rozgrywek: Pierwsza liga siatkówki w Polsce składa się z kilkunastu drużyn. Zespoły rywalizują ze sobą w sezonie zasadniczym, gdzie każda drużyna gra mecze zarówno u siebie, jak i na wyjeździe z pozostałymi uczestnikami ligi.

  • Punkty za Mecze: Za zwycięstwo w meczu drużyna zdobywa określoną liczbę punktów, zazwyczaj 3 punkty za zwycięstwo i 1 punkt za porażkę.

  • Dodatkowe Punkty: W niektórych przypadkach, w przypadku niektórych turniejów lub specjalnych sytuacji (np. tie-breaki), drużyny mogą zdobyć dodatkowe punkty.

  • Bilans Meczowy: Oprócz punktów, brany jest pod uwagę także bilans meczowy, który obejmuje liczbę wygranych i przegranych spotkań.

  • Sety i Punkty w Secie: W przypadku równej liczby punktów i bilansu meczowego, o miejscu w rankingu decydują sety i punkty zdobyte w poszczególnych setach.

  • Ranking Wewnętrzny: W przypadku równości punktów, może być brany pod uwagę wynik bezpośrednich pojedynków pomiędzy zainteresowanymi drużynami.

  • Mecze Play-Off: Po zakończeniu sezonu zasadniczego, rozgrywane są mecze play-off, które mają wpływ na końcowy ranking drużyn.

  • Awans i Spadek: Na podstawie miejsca w rankingu, drużyny mogą uzyskać awans do wyższej ligi lub spadek do niższej ligi w kolejnym sezonie.

  • Inne Czynniki: W niektórych przypadkach mogą istnieć dodatkowe czynniki lub przepisy specyficzne dla danej ligi, które wpływają na kształtowanie rankingu.

Podsumowując, ranking pierwszej ligi siatkówki w Polsce kształtuje się na podstawie wyników meczów, punktów zdobytych w sezonie zasadniczym, bilansu meczowego oraz innych czynników, takich jak sety czy punkty w secie. Mecze play-off również wpływają na ostateczne ustalenie pozycji drużyn w rankingu.

Siatkówka w Polsce

Siatkówka w Polsce ma długą i bogatą historię oraz cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród zawodników, jak i kibiców.

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących siatkówki w Polsce:

Sukcesy Reprezentacji: Polska reprezentacja siatkarska, zarówno męska jak i żeńska, odnosiła wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Obydwie drużyny wielokrotnie zdobywały medale na Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy oraz innych turniejach.

Liga Siatkówki: Polska Tauron I Liga to najwyższa klasa rozgrywkowa w siatkówce mężczyzn. Liga ta skupia profesjonalne drużyny z całego kraju i stanowi najwyższy poziom rozgrywek klubowych.

Ekstraklasa Kobiet: W przypadku kobiet najwyższą ligą jest Liga Siatkówki Kobiet, gdzie rywalizują najlepsze żeńskie drużyny w Polsce.

Kluby Siatkarskie: W Polsce istnieje wiele klubów siatkarskich, które rywalizują na różnych poziomach rozgrywkowych. Niektóre z nich zdobywają uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Młodzieżowe Rozgrywki: W kraju działa rozbudowany system rozgrywek dla młodzieży na różnych szczeblach wiekowych. Dzięki temu utalentowani młodzi zawodnicy mają szansę rozwijać swoje umiejętności.

Akademie Siatkarskie: Istnieją również akademie siatkarskie, które oferują specjalistyczne szkolenia i programy rozwoju dla utalentowanych graczy.

Kibice: Polska słynie z gorących i oddanych kibiców siatkówki. Hale sportowe podczas ważnych meczów reprezentacji czy klubowych rozgrywek są często wypełnione po brzegi entuzjastyczną publicznością.

Sukcesy Indywidualne: Polska może poszczycić się wieloma wybitnymi siatkarzami i siatkarkami, którzy osiągali sukcesy na najwyższym poziomie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Popularyzacja Siatkówki: Siatkówka cieszy się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkoły, uniwersytety oraz kluby sportowe organizują treningi i rozgrywki, co przyczynia się do rozwoju tej dyscypliny.

Międzynarodowe Wydarzenia: Polska była gospodarzem wielu ważnych turniejów siatkarskich, w tym Mistrzostw Europy czy Mistrzostw Świata, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania tą dyscypliną w kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, siatkówka stanowi istotny element krajobrazu sportowego w Polsce i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników, jak i wśród kibiców.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!